Održavanje PVC i aluminijumske stolarije je veoma jednostavno, zahteva mnogo manje novca i vremena u odnosu na drvenu stolariju, jer nije potrebno da kupujete svake godine farbu i gubite vreme na farbanje. Kod korišćenja i održavanja PVC stolarije važno je samo pridržavati se nekoliko saveta.
Sledeće predmete nikako ne smete koristiti za održavanje prozora: oštri predmeti poput noža, zidarske špaklice, žičane sunđere, šmirgle, hrapaviju stranu sunđera za posuđe, agresivne hemikalije poput nitro razređivača, acetona, laka za nokte...
Kako biste sačuvali funkcionalnost mehanizma prozora, otvarajte prozor u pravilnim položajima ručice koji su prikazani na slici pored.
Pažljivo prilikom pranja stakla, jer neka sredstva za čišćenje stakala mogu da prouzrokuju pojavu žutila na profilima. Prilikom nanošenja sredstva i brisanja stakala, obratiti pažnju da sredstvo ne dođe u dodir sa profilima. Savetuje se da se prilikom čišćenja stakala koristi što više vode, sa vrlo malim primesama sredstava za čišćenje.
Odmah nakon montaže treba ukloniti zaštitnu foliju sa prozora. Nečistoća izazvana prašinom ili kišom uklanja se jednostavno, uobičajenim sredstvima za pranje i mekom krpom. Staklo se čisti pomoću čiste, tople vode i krpe za staklo. Optimalnu negu prozora ćete ostvariti ako redovno održavate profile i dihtunge. Gips, malter i sličnu prljavštinu možete ukloniti drvenom i plastičnom špaklicom. Fleke možete ukloniti sredstvom za čišćenje profila.
Drenažne rupe za odvod vode treba održavati tako da se iz njih otkloni sva prašina i predmeti koji mogu da zadržavaju prolaz vode. Prašina se može ukloniti usisivačem.
Nanesite sredstvo za podmazivanje na dihtunge prozora. Dihtunzi se moraju održavati tako da ne budu suvi i „ispošćeni“.
Vaši prozori i vrata su okovani kvalitetnim okovom koji se mora održavati kako bi se
omogućilo njegovo nesmetano funkcionisanje. Okov se mora minimalno jednom godišnje podmazivati sredstvom koje preporučuje proizvođač. Na slici su obeležene tačke podmazivanja (A, C,D – funkcionalne tačke za podmazivanje, B-sigurnosne tačke za podmazivanje). Pokretne delove okova (makaze, pogonski mehanizam, šnaper...) treba minimum jednom godišnje podmazati. Prilikom krečenja farba ne sme doći u dodir sa okovom.
Celokupni tekst sa merama opreza prilikom korišćenja prozora i vrata možete pogledati na našem web sajtu, u delu servis ili klikom na link http://www.suncemarinkovic.com/sr/servis/odrzavanje
No comments:
Post a Comment