Aug 20, 2008

POBOLJŠAJTE IZOLACIJU VAŠEG DOMA

Na izolaciju kuće ili stana već sada treba misliti, zato hajde da se prisetimo mesta na kojima postoji najveći gubitak toplote i načina na koji možemo prevazići ove gubitke. U listi ispod možeti pogledati prosečnu procentualnu raspodelu gubitka toplote na različitim mestima u Vašem domu, na osnovu proverenih istraživanja. Kao što se vidi, postoje i toplotni odvodi za koje verovatno niste ni znali. Kroz njih se gubi samo manji deo toplote, ali za nas je veoma značajno što su baš to mesta na kojima možemo sami da napravimo najveću uštedu.
  • Zidovi, podovi i tavanice - 31 %
  • Ventilacioni odvodi (dimnjaci, ventilatori, ventilacione rešetke u ostavama itd...) - 19 %
  • Otvori uz cevi vodovoda / kanalizacije i grejanja - 13 %
  • Kamini, ognjišta i čunkovi, peći na čvrsto gorivo - 14 %
  • Vrata - 11 %
  • Prozori - 10 %
  • Električne utičnice, dozne i loše ispunjeni kanali za električne i druge vodove - 2 %

Koliko Vam vremena treba da dobro zadihtujete otvore uz sve instalacione cevi i električne utičnice? Možda ni jedno čitavo popodne, a oni u zbiru daju 15% ukupnih gubitaka! Ako tome pridodate prozore, vrata i pojedine ventilacione otvore (za šta takođe nije potrebna nikakva veća investicija), videćete da možete sami da eliminišete preko 60% svih mogućih toplotnih odvoda u Vašem stanu ili kući.

Ukoliko imate vremena i nešto malo sredstava, toplo preporučujemo i oblaganje tavanice podruma i poda Vašeg tavana izolacionim pločama od sintetičkih masa ili polimera. Budući da su ovo prostorije u koje ulazite samo Vi, rad ne mora da bude savršen (čak možete i preskočiti završnu obradu), a cena ploča je relativno niska, pa su one dostupne gotovo svima. Nije Vam potreban nikakav poseban alat, a ploče se za podlogu pričvršćuju najčešće sintetičkim lepkovima koji se veoma lako nanose i brzo suše.
Evo kako lako možete otkriti u kolikoj meri Vaša vrata zaista "dihtuju" - tokom noći (ili uz ugašeno svetlo, ako su unutrašnja vrata u pitanju) stanite ispred vrata i osvetlite njihov ram baterijskom lampom. Postavite nekoga sa druge strane vrata da osmatra da li i gde svetlost prolazi kroz šupljine između okvira i vrata. To su mesta kroz koja će zimi ulaziti hladan vazduh. Ovaj problem se rešava relativno lako, korišćenjem gumirane ili sunđeraste samolepive trake koja se lepi na površine okvira na koja vrata naležu. Ukoliko vidite da se posle intervencije vrata otežano zatvaraju, smanjite debljinu izolacije na kritičnim mestima, jer loše zatvorena vrata čine više štete nego koristi. Ne zaboravite da proverite da li oko okvira postoje neke šupljine u zidu - ako postoje, ispunite ih pur-penom ili nekim drugim pogodnim izolacionim materijalom. Ukoliko je brava loša, pa se vrata sama otvaraju, obavezno je popravite, jer ćete se inače neprijatno iznenaditi kada se sama otvore u sred zimske noći, pa se probudite u totalno hladnoj sobi. Ukoliko je zazor između vrata i okvira veći nego što traka može da zadihtuje, možete na okvir zakucati tanku drvenu letvicu i time smanjiti zazor.
Još jedno problematično mesto je veliki zazor ispod vrata. Da bi utvrdili potencijalnu opasnost, koristite Poštarski test: Uzmite list debljeg papira ili kartona (npr. razglednicu ili kovertu) i probajte da je proturite ispod zatvorenih vrata. Ukoliko ste uspeli, znajte da će na isti način u Vaš dom ući vetar, kiša, blato, prašina i ostali neželjeni gosti. Ovaj problem se najčešće leći postavljanjem novog, višeg praga, koji svodi prorez na minimum - tek da vrata mogu da se otvore i zatvore bez problema. Alternativno, možete povećati visinu starog praga zakucavanjem letvice, metalne/mesingane lajsne ili lepljenjem parčeta iverice ili gume.
Prozori se obrađuju veoma slično vratima, s tim što je testiranje kvaliteta izolacije nešto drugačije. Tokom vetrovitog dana najčešće možete prostim osluškivanjem i prislanjanjem osetljivih površina kože (npr. obraza) da osetite male mlazeve hladnog vazduha koji ulaze kroz zatvoren prozor. Pored toga, možete uzeti parče žice, na njega zakačiti jedan sloj papirne maramice i posmatrati gde postoji protok vazduha koji pomera papir u smeru od prozora. Ukoliko ste u prilici, najbolje je da celokupnu stolariju zamenite kvalitetnom, PVC ili aluminijumskom, koja "dihtuje" mnogo bolje od konvencionalne drvene stolarije.
Više informacija o kvalitetnoj aluminijumskoj i PVC stolariji možete dobiti na internet adresi http://www.suncemarinkovic.com

No comments: