Prvi evropski pravilnik o ukupnim energetskim svojstvima građevina („European Directive on the Energy Performance of Buildings (EPBD)“ – stupio je na snagu 2003. godine i važi za sve članice Europske Unije. Njegove najnovije izmene stupaju na snagu ovog leta, a mi Vam prenosimo samo neke od najvažnijih izmena koje će svakako uticati i na našu građevinsku, ali i prateće industrije kako se budemo približavali ulasku u EU.
Pasivne kuće postaju standard - Od 2020. svaka novogradnja u EU, za grejanje, hlađenje i provetravanje ne sme skoro ni malo imati veću potrebu za energijom („nearly zero energy buildings“). Javne ustanove ovaj standard moraju ispuniti već od 2019. godine. Izuzetke je moguće napraviti samo ako se mere za postizanje spomenutog smatraju neisplativim i tehnički besmislenim.
Više javnog izlaganja „isprave o energetskim svojstvima“- Izmene pravilnika predviđaju da se prilikom komercijalnog oglašavanja pri prodaji ili iznajmljivanju nekretnine, obavezno moraju predočiti „isprava o energetskim svojstvima“ (ili energetski sertifikat), kao i odgovarajuće karakteristike o energetskim svojstvima građevine. Energetski sertifikat je svojevrsna “lična karta” zgrade u kojoj je tačno navedeno koliko energije troši, koliko nepotrebno gubi, kojem energetskom razredu pripada, a on će postati deo svakog kupoprodajnog ugovora. Nakon zaključenja ugovora o kupoprodaji ili najmu, kupcima ili najmoprimcima se predaje isprava o energetskim svojstvima građevine.
Ovo pravilo je 31.marta stupilo na snagu u Hrvatskoj, a period prilagođavanja traje do ulaska ove zemlje u EU. Konkretno ova odluka znači da sve zgrade - bilo da je reč o postojećim stambenim, poslovnim, mešovitim, javnim ili nestambenim zgradama ili pak novogradnji, pa čak i zgradama u fazi gradnje, svi objekti koji se prodaju, iznajmljuju ili daju na leasing - moraju imati energetski certifikat i jasno iskazano koliko energije troše za grejanje, hlađenje i ventilaciju.
Potrošnja energije zasigurno će postati još jedan od važnih kriterijuma pri kupovini ili iznajmljivanju stana, a posebno poslovnih prostora, jer su i do sada ljudi vrlo često pre kupoprodaje ili potpisivanja ugovora o iznajmljivanju tražili na uvid račune za grejanje, a mnogi su zbog visokih računa i odustajali.
Stručnjaci za isprave o energetskim svojstvima - Članice EU moraju osigurati izdavanje isprave isključivo od strane stručnih institucija. Osim toga, svaka europska zemlja biće obavezna da javnosti da na uvid redovno ažuriranu listu svih institucija koje su izdavači isprava o energetskim svojstvima.
Obaveza izlaganja - Ubuduće je obavezno izložiti ispravu o energetskim svojstvima na vidnom mjestu u svim javnim ustanovama, ukoliko su one veće od 500 m2, i imaju veliku cirkulaciju ljudi. Za zemlje EU najkasnije od 2015. to će važiti i za javne ustanove veće od 250 m2.
Granice od 1000 m2 kod sanacije više nema - Kod sveobuhvatne sanacije, po novom pravilniku sve građevine (ranije samo one preko 1000 m2) ili građevinski elementi moraju ispunjavati minimalne energetske uslove.
Izvor: www.ista.de i www.boriva.hr
No comments:
Post a Comment