Oct 16, 2010

PROVETRAVANJEM PROTIV KONDENZACIJE

 

Provetravajte redovno svoj dom               Provetravanje je jedna od malobrojnih «vrućih» tema o kojoj se najčešće govori početkom jeseni i tokom zime, odnosno kada se spoljašnje temperature spuste. Razlog što o kondenzaciji ponovo pišemo na stranicama ovog bloga je i što o ovoj temi vlada tako mnogo pogrešnih mišljenja i predrasuda. U nastavku Vam prenosimo kraći deo teksta o provetravanju jednog od vodećih nemačkih proizvođača PVC profila – kompanije Kommerling.

               Recimo odmah – najbolji lek za kondenzaciju je provetravanje. Kratko provetravanje pomoću promaje ( poprečno provetravanje kroz dva otvorena prozora koji se nalaze jedan preko puta drugog ) svakako se pokazalo najboljim – već posle pet minuta vazduh je ponovo podnošljiv – posle deset minuta praktično je sasvim izmenjen. Zbog toga je zimi promaja jedino pravilno provetravanje, jer se za deset minuta ne rashlade zidovi, svod i nameštaj, već u velikoj meri zadržavaju svoju temperaturu. Tako ne moraju ponovo da se zagrevaju. Kada se prozori zatvore, prostorija se brzo ponovo zagreva. Brzo provetravanje štedi grejnu energiju, pri čemu je količina izmenjenog vazduha ista kao i kod trajnog provetravanja.Provetravanjem protiv kondenzacije

               Dakle treba provetravati i upamtiti pravilo: Hladan  vazduh je uvek suv vazduh. Međutim od mnogih laika često se čuje sledeći argument:“Kada u kasnu jesen pri temperaturi od oko 0°C i veoma visokoj vlažnosti vazduha (magla,relativna vlažnost vazduha oko 90-100%) otvorimo prozore, onda puštamo vlagu da uđe u kuću!“. Ova predstava je pogrešna! Pri spoljnoj temperaturi od 0°C i 80% relativne vlažnosti vazduha, vazduh sadrži oko 4 grama vode po kubnom metru. Ukoliko se on zagreje na sobnu temperaturu od 20°C, opada relativna vlažnost vazduha, jer vazduh na temperaturi od 20°C može da primi najviše 17,3 grama vode po kubnom metru. To ima za posledicu da je sa 4 grama vode po kubnom metru vazduh zasićen samo 23%, dakle ekstremno je suv! U jednom kubnom metru vazduha na 20°C može biti sadržano do 17,3 grama vode. Ista količina vazduha na 0°C može da sadrži samo 5 grama vode. Ukoliko se kubni metar vazduha zasićen vodenom parom (relativna vlažnost vazduha 100%) ohladi sa 20°C na 0°C, u vidu kapi palo bi 12,3 grama vode.

               Nadamo se da smo razbili neke predrasude o provetravanju. U narednom tekstu govorićemo kako nastaje kondenzacija i koji su najčešći uzroci vlage u domaćinstvu.

No comments: